Vánoce a stres

zpět

Vánoce patří k nejvíce emočně prožívaným svátkům roku. Lidé je spojují s pocity štěstí, míru, pohody a lásky, ale většina z nich si pod pojmem Vánoce představují pouze šílené nakupování, uklízení, pečení a návštěvy příbuzných. Přitom propadají pocitům zoufalství, rozčarování, obavám a úzkostem. Ještě hůře tyto svátky snášejí lidé nacházející se v obtížném životním období. Například Ti, kteří ztratili někoho blízkého, kteří se rozvádějí či procházejí jinou osobní krizí. U nich pak může docházet k pocitům izolace a osamělosti, které mohou vést až k těžkým depresivním stavům. Výzkumy uvádějí, že předvánočním stresem trpí kolem šedesáti pěti procent lidské populace.

Pár rad jak zmírnit Vánoční stres:

1. Buďte objektivní ke svému rodinnému rozpočtu!
Pečlivě si udělejte rozpočet, který si můžete dovolit utratit o Vánocích. Dárky kupujte raději v hotovosti, poněvadž s použitím platebních karet, snadno rozpočet překročíte. Pamatujte, není nutno kupovat drahé dárky, radost udělá i maličkost, nebo vlastnoručně vyrobená věc.
2. Stanovte si jasné cíle!
Před Vánocemi se napište na papír realistické cíle. V klidu si napište seznam toho, co chcete udělat, nakoupit, koho chceme během svátků navštívit. A hlavně nedělejte ze svátků "akci roku."
3. Pomáhejte ostatním!
Pomáhat ostatním je zaručeným receptem na odstranění stresu a různých starostí. Tak si můžeme pomáhat po celý rok.
4. Rozdělte se o své starosti a povinnosti s ostatními!
Zapojte zbytek rodiny o vánočních příprav. Děti můžou pomoci s výzdobou, úklidem, pečením cukroví. Podělte se i s prarodiči, budou se cítit potřební a tím pádem šťastní.
5. Nezapomeňte na osobní volno!
Nevynechávejte v tomto období své koníčky či návštěvy přátel. Nebo se jen tak jednoduše jděte projít na čerstvý vzduch a vypněte.
6. Nenechávejte nákupy na poslední chvíli!
Nakupujte zásoby a vánoční dárky s předstihem. Protože ve spěchu a nervozitě se často odsuzuje mystérium vánočního období.
7. Dodržujte rodinné vánoční rituály!
Udržujte si zvyky, které udržovaly vaše rodiny. Bývají to jedny z krásných zážitků z dětství. Jsou to právě tyto vzpomínky, které nás hřejí v těžkých časech. Vaše děti jsi je také uchovají v paměti a budou na ně rádi vzpomínat.
8. Prožívejte Vánoce především se svými dětmi!
Pro koho jsou hlavně Vánoce? Samozřejmě pro děti. Děti je vnímají svýma očima - vidí sníh, štěstí, rodinou pohodu a teplo domova, spousty světla. Děti milují společné chvíle v rodinném kruhu, pocity sounáležitosti. Snažte se jim tuto dobu co nejvíce prozářit a prodloužit.
9. A co je nejdůležitější - žádné hádky a řešení problémů!
Vánoce jsou absolutně nevhodnou dobou pro řešení problémů. V tuto dobu se snažte všechny konflikty minimalizovat a dělat kompromisy. Nikdy nevyužívejte toto období k řešení rodinných rozepří. Zkuste vnést do těchto dnů legraci, pocit rodinné pohody a štěstí. Vánoce jsou radostnou oslavou ne něčím vážným!

Autor: Smona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz