Vánoce nemusejí znamenat kila navíc

zpět

Vánoce jsou obdobím, kdy většinou rozmnožujeme své tukové zásoby. O vánocích nám hrozí tři největší problémy - prohřešky proti životosprávě, přejídání se, konzumace potravin s vysokým obsahem tuku a cukru a také nedostatečný výdej energie - což znamená nedostatek pohybu.

Při plánu jídelníčku zůstaňte pevně nohama na zemi - na svátky se těžko dá naplánovat takový jídelníček, aby vaše váha šla výrazně dolů. Snažte se však snížit obsah tuků ve stravě, zařadit dietnější "bílá" masa - například drůbež, králičí maso a nebo ryby. Pozor, v kuřecí kůžičce nebo kaprovi se skrývá také spousta tuku.

Tuk můžeme omezit i při výběru smetany, tvarohu jogurtu, sýru a dalších mléčných výrobků. Skryté tuky jsou také nebezpečné v uzeninách. V kuchyni bychom měli rovněž upřednostňovat tuky rostlinné před živočišnými.

Problémem je také čokoláda, i když dnes si můžeme tuto velmi oblíbenou dobrůtku koupit slazenou umělým sladidlem, stejně v ní tuky zůstávají. Co se týče dalších sladkých pokrmů, tak například koláč nebo dezert si můžeme osladit medem, ovocem, fruktózou nebo i umělým sladidlem. Pokud si chceme udržet svou štíhlou linii, je nejvhodnější si místo zákusku dát ovoce. S nějakým pamlskem, co nejméně kalorickým bychom však měli počítač předem, protože i při disciplinovaném dodržování diety nebo zásad zdravé kuchyně dříve či později dostaneme chuť na sladké.

Jídlo si vždy vychutnejte, jezte v příjemném prostředí a pomalu, mozek by měl zaregistrovat, že jsme si jídlo užili, aby mohl vyhodnotit, že "už máme dost". Čím rychleji jídlo zhltneme, tím rychleji dostaneme hlad. Důležitá je také pravidelnost v jídle a malé porce.

Co se týče pití, vhodná je především minerální voda, neslazené čaje a neslazené přírodní džusy. Alkohol hubnutí brzdí, pokud si však dopřejete skleničku, tak je nejmenším zlem vinný střik.

Nezačínejte s dietou uprostřed svátků, kdy máte plnou ledničku, i když třeba jednodenní půst - pokud to váš zdravotní stav dovolí - si dopřát můžete.

Nezapomeňte, že k nízkoenergetické dietě patří také pohyb, který je velmi důležitý.

Zázračná pilulka, po níž byste bez námahy snadno a lehce shazovali kila neexistuje, existuje však řada přípravků, které tlumí chuť k jídlu. V jejich použití by nám měl poradit odborník, nejlépe lékař.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz