Vánoční Barborky

zpět

V naší zemi mají barborky své nezastupitelné místo. Dokonce i v dnešní době na většině štědrovečerních stolů nesmí vázička s rozkvetlou větvičkou chybět. Podle lidové víry se mají barborky nařezat na svátek sv. Barbory, tedy 4. prosince. Nejlépe ve chvíli, kdy se obzoru dotkne první sluneční paprsek, se uřízne větvička buďto třešně nebo jabloně, broskvoně či břízy. Větévka se odnese domů, seřízne se její dolní konec ostrým nožem, vloží se do nádoby s vodou a postaví do místnosti ze stálou teplotou. Vodu ve váze nevyměňujeme, pouze ji denně doplňujeme. Při této péči nás barborky určitě o Štědrém dnu překvapí krásou čerstvě rozvinutých květů či mladých lístečků.

TYPY BARBOREK:
TŘEŠŇOVÁ BARBORKA
Třešňová větévka je v našich krajích asi nejznámější. V dřívějších dobách se s nimi i čarovalo. Zvyk používat je k vánoční bílé magii má kořeny u keltských kmenů a druidů. Ti byli se stromy a keři velmi silně spojeni. K třešňové větvičce se váže známá pověra – že když rozkvete o Štědrém dnu, neprovdaná dívka najde do roka svého ženicha.

JABLOŇOVÁ BARBORKA
Pověra praví, že když na Štědrý den vykvete větvička jabloně, příští rok bude úspěšný a plodný.

BŘEZOVÁ BARBORKA
Chceme-li se dozvědět, jestli budeme v novém roce zdraví jako rybičky, pak nesmíme si zapomenout 4. prosince uříznout březovou větvičku. Doma ji vložíme do nádoby ze studenou vodou. Jestliže na ní o Štědrém dnu vyraší drobné lístečky, je to příslib dobré zdravotní kondice a nálady po celý následující rok.

BROSKVOVÁ BARBORKA
Podle pověsti manipulace s broskvovou barborkou o vánočních svátcích pomáhá odstraňovat nedůvěru mezi lidmi. Větvička uříznutá 4. prosince údajně o Vánocích prozradí, na koho se můžeme spolehnout a kdo nám lže. Stačí, když si při řezání větévky vizualizujeme příslušnou osobu. Vykvetou-li na ní na Štědrý den kvítka naše podezření jsou mylná. Když se však objeví zelené lístečky, je nutné se mít před dotyčnou osobou na pozoru. Zůstane-li větévka suchá, je dobré se mít na pozoru, něco divného se chystá.

Nezapomeňme si tedy 4.prosince utrhnout barborku. Nejen, že si připomeneme české tradice, ale zároveň získáme krásně čerstvou dekoraci do bytu.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz