Vánoční dekorace - provoňte si domov

zpět


Vánoce jsou již "za dveřmi" a s nimi přichází i krásné linoucí se vůně koření. Díky nim dostávají tyto svátky zvláštní kouzlo a atmosféru. K Vánocům rovněž patří slavnostní výzdoba a právě koření se může stát příjemným doplňkem útulné domácnosti.


HŘEBÍČEK
Tvrdá poupata hřebíčku jsou ideální na lepení adventních věnců či zapichování do svíček. Můžeme je rovněž dávat do pásů, přičemž pravidelně střídáme polohu poupátek, jednou hlavičkou dolů, pak zase nahoru. Na jejich uchycení používáme lepící pistoli. Po nalepení je pro konečný efekt můžeme ovázat lýkovým provázkem.

SKOŘICE
Bez vůně skořice si ani Vánoce neumím představit. Jejími svitky můžeme polepit jak svíčku, tak i adventní věnce či koule. Na její uchycení používáme lepící pistolí. Rovněž vypadá dobře v kombinaci s lýkovým provázkem. Jestliže svážeme několik snítků dohromady, vytvoříme si tak efektní a navíc voňavou ozdobu na vánoční stromeček.

BADYÁN
Svými hvězdičkami je badyán vynikajícím kořením pro zdobení svíček, koulí, věnců i přáníček. K jeho přichycení používáme lepící pistoli.

SUŠENÉ OVOCE
K dekoracím se hodí především plátky sušeného jablka, pomeranče a citrónu. Dobrý efekt mohou dát i plátky mrkve a petržele. Při sušení nakrájíme ovoce na zhruba 3 mm plátky a pomalu usušíme. Zeleninu krájíme našikmo. Z tak usušenými plátky zdobíme adventní věnce, svíčky nebo je jen tak rozvěsíme na stromečku. Výborná kombinace je s lýkovou mašličkou.

SUŠENÉ KVĚTINY
Plátky růži, květy levandule, sedmikrásky, podbělu, slezu nebo jiné části rostlin se výborně hodí k zdobení různých molitanových koulí nebo věnečků. K jejich přichycení používáme lepící pistoli nebo kovový špendlík. Takto může vzniknout naprosto nádherná bytová dekorace. Části rostlin můžeme použít i volně rozložit například do skleněné vázy či misky.
Největší radost udělá vlastnoručně vyrobený dáreček
Vánoční pohodu umocňuje i radost z dárků. Vlastnoručně vyrobený dárek je naprosto originální dílo. Nemusí jít o velkou věc, stačí malá pozornost. Zkusme vyrobit ozdobnou svíčku, kouli či malůvku na skle nebo hrníčku a určitě danou osobu nezklameme.
Mezi nejkrásnější dárky však patří láska, porozumění, klid, úcta a vzájemná rodinná sounáležitost. Jestliže se nám podaří si tyto hodnoty vzájemně udržet, jsou pak Vánoce naprosto kouzelným a výjimečným časem.

JMELÍ - SYMBOL VÁNOC
Jmelí bylo od nepaměti magickou rostlinou, které se přisuzovala zázračná moc. Keltové odsekávali na Nový rok větvičky jmelí s přáním štěstí a lásky. Při vánočních oslavách se větvičky této rostliny věšely jako ochrana před zIými silami. I v dnešní době je tradičně během vánočních svátků v téměř každé domácnosti.
Jmelí bílé, latinským názvem Viscum album, rostlinný parazit, který se přiživuje na stromech a odebírá jim tak životodárnou mízu. Aby se na svém hostiteli mohlo usadit, musí do něho zapustit zvláštní kořenový systém. Latinské slovo viscum znamená lep, protože tato rostlina má drobné bílé lepkavé plody.
Drogou jsou listy bez bobulí(bobule jsou jedovaté). Lze ho koupit v každém bylinkářství či lékárně.

Léčivé účinky jmelí:
Jmelí má spoustu léčivých účinků- výborně reguluje krevní tlak, nízký snižuje, vysoký zvyšuje, dosáhne toho tím, že má schopnost změkčovat a odstraňovat vápenaté usazeniny v krevních cestách. Rovněž výrazně posiluje srdeční sval. Stává se tak velmi účinnou prevencí proti infarktům. Dále ho můžeme použít v menopauze, při léčbě neplodnosti, epilepsii a mírně zvyšuje imunitu. Z jmelí se vyrábí bylinný lék Iscador, který se používá při alternativní léčbě rakoviny a metastáz. Speciálně – hlohovým jmelím se léčí srdeční problémy a skleróza, jedlovým zase žaludek a střeva, lipovým nádory plic a ledvin, topolovým rakovina prostaty, jabloňovým nádory prsu a ženských pohlavních orgánů, vrbovým zase kloubní problémy.
Jmelí patří mezi mírně jedovaté rostliny, tudíž se při jeho užívání přesně řídíme instrukcemi. Vhodnou formou užívání je tinktura.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz