Vánoční hvězda se stala neodmyslitelným symbolem Vánoc

zpět

Květina zvaná lidově vánoční hvězda patří mezi tradiční dekorace Vánoc, slavnostních vánočních tabulí i mezi oblíbené vánoční dárky. Řadí se už dokonce k symbolům Vánoc - protože v jejich době tato pokojová rostlina kvete a ozdobí krásně interiér domu.

Co o ní můžou říct odborníci?
"Vánoční hvězda zvyšuje pozitivní náladu, už když jí vidíte, se vám díky jejím barvám zlepšuje nálada. Mohu ji doopravdy doporučit. Vydrží vám až do Velikonoc, pokud se o ni budete dobře starat. Hlavně nechce být přemočená, chce pravidelnou zálivku, ale ne moc velkou. Vánoční hvězda nemá sice ráda sucho, ovšem podmáčení je pro ní ještě horší - uhnívají jí kořeny, listy žloutnou a opadají. V nejhorším případě dokonce odumře. Pokud má příliš sucho, listy opadávají také, ale většinou se dá zachránit, jestliže nemá uhnité kořeny. Když ji pak přiměřeně zalijeme, rychle se vzpamatuje. V období květu ji není nutné přihnojovat," říká zahradník Jaroslav Černý z Opočna, známý z televizních receptářů, který tyto květiny také pěstuje.

A dodává, že dříve symbol Vánoc - vánoční hvězda - byla známá svou červenou okvětní korunou, ale dnes je tomu jinak. Existují již různé barevné mutace červené, oranžové ale i žluté - až bělavé, dokonce i barevně žíhané variace. Přesto nejpůsobivější zůstává právě červená.

Co udělat, aby nám na Vánoce vykvetla?
Jak už bylo zmíněno, vánoční hvězda je trvalka a může vykvést opakovaně. Takže pokud si ji letos pořídíme, nemusíme se jí zbavovat, kromě toho, že podle zahradníka Černého nám vydrží do Velikonoc, vykvete i za rok. Zhruba v březnu by se jí měly zkrátit výhonky a měla by se i přesadit. Aby o Vánocích vykvetla, musíme ji minimálně dva měsíce před vánočními svátky pak uložit v úplné tmě, nejlépe po 14 hodin denně - což asi při dlouhých zimních nocích nebude takový problém. Důležitá je i teplota, která v této době nesmí být příliš vysoká. Vánoční hvězda se začíná zabarvovat během zkracujících se dnů. Pokud se nám pěstování nezdaří a rostlina znovu nevykvete, budeme si muset příští Vánoce pořídit novou. Nepřežije ani, pokud ji vystavíme přílišnému chladu a průvanu. Pozor proto také na transport rostliny z prodejny - aby nám cestou "nenachladla".

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz