Vánoční trhy v Drážďanech

zpět

Štrýclmarkt 17.12.2011: Hornický průvod v historických uniformách

Hornická paráda na vánočním trhu Štrýclmarkt (Altmarkt)
Bergparade
KDY: 17.12.2011
KDE: Altmarkt, Dresden
www.bergbautradition-sachsen.de

Život jak na německé tak na české straně Krušných hor je již po staletí formován hornickou tradicí. I když tamnější doly jsou již dlouho opuštěné, zaznívá jejich někdejší sláva dodnes. Například v každodením pozdravu zdejších obyvatel: "Glück auf" čili "Zdař bůh". Oba pozdravy se podobají foneticky více než obsahově, leč jejich smysl je stejný: jde o přání šťastného opětovného návratu.

Více než 60 hornických tradičních spolků sdružených v Saském zemském sdružení, které je součástí Německého spolkového svazu (Sächsischen Landesverband des Bundes Deutscher Bergmanns-, Hütten- und Knappenvereine) pečuje o další existenci a rozvoj hornické tradice v Sasku. K ní patří také bezpočet hornických písní a melodií, jejichž tóny pravidelně zaznívají z nástrojů a úst členů 14-ti hornických kapel.

V čase vánočním se v řadě krušnohorských měst konají hornické přehlídky. A od prosince 2005, každý druhý rok, také v Drážďanech. V tradičních uniformách a s tradičním hudebním doprovodem prochází 18 původních hornických spolků a 3 kapely historickým centrem města. Na 480 hudebníků a osob v dobových krojích tvoří tento průvod, jenž prochází Starým Městem (Altstadt), od kostela Frauenkirche na náměstí Neumarkt, podél nástěnného obrazu "Fürstenzug" (tj. Průvod knížat) Rezidenčního zámku a barokního komplexu Zwinger až k vánočnímu trhu "Štrýclmarkt" na náměstí Altmarkt. Tam je průvod zakončen závěrečnou hornickou slavnostní ceremonií.

Přijměte naše novoroční přání: Přejeme vám hezké vánoce a šťastný nový rok.

Zdroj: mesto.drazdany.info/vanoce
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz