Ve měkounkém fleecu vám bude blaze!

zpět

V posledních letech se u nás objevuje syntetický materiál velmi podobný vlně. Rozlišujeme obrovské množství druhů, avšak vězte, že na výrobu toho "pravého" se nejčastěji používá 100% polyester. Ten se zpracovává do pokrouceného vlákna, které se následně splétá. Ve finále je povrch textilie upraven drátěným kartáčem do podoby vlasu.

Fleece vykazuje velmi dobré izolační vlastnosti za sucha i mokra. Přidáním eleastomeru, vznikne pružnější polyesterová tkanina. Pokud požadujete odolnost vůči větru a vodě, ptejte se na přítomnost speciálních membrán. Možná vás překvapí, že se k výrobě fleecu používají recyklované PET lahve, a proto třiďte odpad.

Pokud si chcete vybrat nějaký fleeceový oděv, je důležité předem si stanovit, jaké vlastnosti od něj očekáváte. Fleece lze použít jako první vrstvu. V tomto případě je velice lehký, má krátce střižený vlas, příliš nezahřeje, ale perfektně odvádí pot. Nejkvalitnější materiály jsou antialergické. Pokud si chcete pořídit druhou, případně poslední vrstvu, je třeba fleece s vyšší gramáží, delším chlupem a podle potřeby nepromokavou úpravou.

Úplnou novinkou je takzvaný softschell. Jedná se o dva a více materiálů upořádaných do vrstev a spojených k sobě. Tato kombinace představuje spojení fleecu a speciální membrány. Můžete tedy očekávat ochranu proti větru i dešti. Bohužel se na všech druzích fleecu vyskytují žmolky. Vznikají poškozením vlasových vláken při nošení a praní. Vlákno se roztřepí a vznikne žmolek, který se jen velmi těžko odstraňuje. V této oblasti mají výhodu přírodní vlákna. Také šmolkují, ale již poškozená vlákna se ulomí a je po problému. Právě díky lámavosti nevydrží přírodní materiály příliš dlouho.

Faktorem výběru v oblasti fleece je gramáž - tloušťka/síla/váha materiálu. Vyjmenujme si základní váhové kategorie:

100 - nejjemnější látka, velmi dobře vede vlhkost a příjemně se nosí
Microfiber - lehký materiál s příměsí mikrovlákna.
200- střední váha, oboustranná látka, rozmanité použití
PowerStretch - lehká látka s přídavkem Lycry. Rub je počesaný, vede vlhkost, je hladký a nežmolkovatí.
300 - těžká oboustranná látka s vlasem, vhodná do chladného počasí
2000 - elastický termomateriál, prvotní využití v oblasti vodních sportů

Z fleeceu se nejčastěji vyrábí střihem jednoduché sportovní bundy. Jaké prvky je tedy vhodné sledovat?

Pokud si zvolíte upnutější bundu, omezíte ztráty tepla. Na druhé straně není vhodné dělat kompromis ve velikosti, který by omezoval vaši pohyblivost. Je třeba také promyslet, jakou vrstvu bude výrobek představovat. Teplo podporuje stahování rukávů, límce a spodního okraje bundy. Kapsy jsou výborná věc, pokud si můžete vybrat, jednoznačně preferujte ty na prsou.

Funkční oblečení výrazně ovlivní váš výkon. Je výhodnější obléknout si více slabých vrstev než jednu silnou. Lépe se tak přizpůsobíte změnám počasí. Co nejnižší váha hraje významnou roli pro všechny, kteří své zavazadlo nosí s sebou. Nejméně důležitý je objem, který bude oblečení zabírat ve vašem batohu.

Stejně jako u všech textilních výrobků, vyznačuje se i fleece svými charakteristickými vlastnostmi. Je proto důležité dodržovat pár zásad, jak se o něj starat. Je nadmíru důležité vyvarovat se používání detergentů či aviváží. Pro přípravky na údržbu (praní a impregnaci) těchto technických materiálů se musíte vydat do prodejny se sportovním vybavením. Vyzkoušejte známé značky těchto přípravků: Nikwax či Granger´s. Profesionální prodejce vám jistě poskytne praktické rady, jak zakoupený prostředek účinně aplikovat.

Výrobců fleecových materiálů přibývá jako hub po dešti. Mezi nejznámější patří: Alpine Pro, Moira, Tilak, Columbia, Humi, Husky, Salewa, a Hannah. S moderním polyesterovým fleecem přišli pánové z Malden Mills? a pod obchodním názvem Polartec jsou tyto látky využívány také výrobci. Druhů fleece je tedy opravdu hodně, přeji vám proto šťastnou ruku při výběru.


Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz