Věnujme pozornost obuvi, kterou nosíme, a vyvarujme se zdravotním problémům!

zpět

Ve snaze přiblížit se co možná nejvíce posledním módním trendům nejen v oblasti oblékání, ale také v oblasti obuvi, halíme naše nožky do těch nejkrásnějších, nejstylovějších, nejelegantnějších bot – no zkrátka do lodiček, kozaček či sandálků podle toho, co diktuje současná móda, a bláhově se přitom domníváme, že se v tomto prostředí cítí naše nohy jako v bavlnce. Ale to je omyl!

To, že noha vypadá v botě dobře, nebo že nám botky ladí s novou úžasnou kabelkou či kabátkem, ještě neznamená, že se stejně dobře cítí i naše nohy. Ba přímo naopak – díky nesprávným volbám při výběru bot naše nohy často trpí, dokonce může docházet k jejich nenávratným vážnějším i méně vážnějším deformacím. Proto až příště poběžíte do obuvnictví zakoupit ten skvělý nový model za výhodnou cenu, zamyslete se, zda stačí pouze perfektně vypadat, nebo zda není náhodou lepší k dokonalému looku přidat také zdraví.

Deformace nohou se objevuje již v dětství
Bohužel, velice často začínají problémy s deformací nohou následkem užívání nevhodné obuvi již v útlých dětských letech. Nevšímání toho, jak dítě chodí či jak stojí, může mít ošklivé následky, které si s sebou dotyčný či dotyčná ponese po zbytek života. Proto je velmi rozumné a užitečné radit se s odborným ortopedem či alespoň s podologem – svému dítěti tak ušetříte spoustu zbytečných a nepříjemných starostí, již jste mohla být ušetřena i vy. Avšak špatně volená dětská obuv není jedinou příčinou možného špatného zdravotního stavu našich nožek.

Nesprávně volená obuv přináší velice nepříjemné zdravotní problémy
Zdravotní problémy, ať již způsobené nesprávnou volbou obuvi v dětských letech či civilizačním způsobem života, nám mohou znepříjemnit život více či méně, avšak i pokud se jedná o deformaci lehčího rázu, není radno zanedbávat prevenci a péči, neboť nikde není psáno, že se naše potíž nemůže rozvinout do daleko větších a nebezpečnějších rozměrů.

Stání, chození doma naboso, či dlouhodobé nošení nevhodné obuvi může způsobit podélně plochou nohu – pokles podélné klenby nohy, valgosní postavení pat. Pociťujeme zvýšenou únavu, pálením nohou, tvorbou křečových žil a otlaky. Častým nošením obuvi s vysokými podpatky a obuvi se zúženým prostorem pro prsty můžeme přivolat příčně plochou nohu, která se projevuje deformitou prstů a otlaky. Pokud si libujete v těsném vodičkovém či mokasínovém střihu bot, měla byste přibrzdit, a obuv začít minimálně střídat – tento typ bot totiž způsobuje tzv. "dvojitou patu" vyskytující se na zadní straně paty. Tlakem pevné bandáže obuvi na nárt, například u bruslí, či lyžařských bot, vzniká "podnehtová exostosa" – na nehtovém článku narůstá kostěný výrůstek. Pobývání vašich nohou v nevhodných botách může mít za důsledek celou řadu dalších onemocnění jako například mozoly, puchýře, plísně či deformity nehtů.

Zbavme se nepříjemných potíží správnou prevencí a léčbou
Jak předejít výše popsaným a dalších velice nepříjemným zdravotním problémům způsobených většinou nesprávnou volbou obuvi? Především bychom měli již od malička dbát na pevnou a dobře sedící obuv. Dále pak věnovat pozornost tomu, aby obuv, kterou nosíme,byla zdravotně nezávadná. U těch silnějších z nás pomůže, když cvičením snížíme tělesnou váhu – nadváha a obezita naše nohy nezdravě zatěžuje. Dbejme o své nožky a dopřávejme jim pravidelnou pedikérskou péči – ony se nám za to odvděčí.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz