Voda z Atlantiku léčí suchozemcům rýmu!

zpět

Mořská voda má na lidské zdraví obrovský účinek. Ale nemusíme jezdit až k moři, abychom se zbavili například nepříjemné rýmy. Pocity ucpaného nosu s kýcháním a smrkáním totiž dokážeme odstranit například speciálními nosními spreji, které obsahují přírodní, koncentrovanou (v roztoku 2,6 %) mořskou vodu z Atlantického oceánu.

Běžné nosní kapky nebo spreje proti rýmě, obsahující různé chemické přípravky, sice dočasně zužují zánětem rozšířené cévy nosní sliznice, zmenšují její otok a tím uvolňují hlen z nosu a navodí pocit úlevy. Jenže při opakovaném užívání těchto kapek je jejich léčebný účinek nedostatečný. Pocit plného nosu neustupuje, nosní sliznice zůstává nadále zduřelá a my máme mylný pocit pokračující "rýmy". Vzniká začarovaný kruh. Kapeme dál, na nosních kapkách si "pěstujeme závislost", ale přitom na nás vůbec neúčinkují a celý stav jen zhoršují. Tomuto jevu se říká "medikamentózní rýma". A jí si zaděláváme na nemalé problémy. "Medikamentózní rýma nevzniká při užití sprejů s mořskou vodou," doporučuje oceánskou vodu Doc MUDr. Vít Petrů, CsC., předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie, který působí v Centru alergologie a klinické imunologie v NsP Na Homolce v Praze.

Oceán, to je totiž docela jiná káva. Přípravky z mořské vody, které mívají různé koncentrace, totiž na dostatečné zmírnění projevů rýmy bohatě stačí. Například speciální nosní sprej QUIXX, který obsahuje koncentrovaný roztok (2,6 %) přírodní mořské vody z Atlantického oceánu, je určen k léčbě ucpaného nosu a vodové nebo hlenové sekrece z nosu při nachlazení, chřipce nebo alergii a zároveň je vhodný pro kojence od šestého měsíce věku, těhotné ženy a kojícím matky.

A proč vlastně 2,6 procenta? Roztok mořské vody v této koncentraci je o něco hustší než přirozené vnitřní prostředí našeho těla a takzvaným osmotickým efektem dokáže vytáhnout vodu pryč z nateklé nosní sliznice. Ta díky tomu oplaskne a ucpaný nos se uvolní. Voda z oceánu navíc sliznici zvlhčuje a aktivně čistí, což je důležité zejména u citlivých osob a alergiků, kteří jsou díky tomu vystaveni menšímu dráždění dýchacích cest. Čím více koncentrovaný hypertonický roztok stříkáme do nosu, tím mohutnější efekt na uvolnění sliznice můžeme očekávat. Největší výhoda přírodních přípravků ale spočívá v možnosti jejich opakovaného a ničím neomezeného používání. Tyto speciální roztoky zlepšují kvalitu života, díky jejich přírodním vlastnostem nám nehrozí výše uvedené komplikace (medikamentózní rýma) a naše nosní sliznice zůstává dobře chráněná.

Proč voda z oceánu?
Většina běžně používaných přípravků s obsahem mořské vody je "stejně hustá" jako vnitřní prostředí našeho těla (izotonická), nebo dokonce řidší (hypotonická). Jejich užitím vlastně pouze oplachujete a zvlhčujete nosní sliznici. Nově spreje obsahují roztok, který je o něco "hustší", koncentrovanější (hypertonický), a dokáže proto takzvaným osmotickým efektem vytáhnout vodu z nateklé nosní sliznice. Tímto bezpečným mechanismem nosní sliznice splaskne a ucpaný nos se uvolní.

Složení
Je samozřejmě používána kvalitní mořská voda, odebíraná z lokality, kde je trvale zajištěna čistota a předepsaný obsah minerálních a stopových prvků. Koncentrace soli v hypertonickém nosním spreji odpovídá 26 gramům NaCl v jednom litru – tedy 2,6 %.

Autor: Jaromír Pohan, Dr.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz