Vrána k vraně sedá anebo se protiklady přitahují?...

zpět

Co se týká vztahů, neustále si klademe otázku, které z těchto přísloví platí víc. Jako je to tedy? Které z nich je pravdivější? Nemůžou přece platit obě. Nebo ano? Co je černé, nemůže být bílé? Pravdou však je, že šťastnější a spokojenější páry vytvářejí lidé, kteří mají stejný pohled na svět. Psychologové tvrdí, že ti, co si hledají svůj povahový protějšek, bývají obvykle nešťastní a zklamaní. Taky je pravdou, že partneři se ve vztahu vzájemně doplňují. Když jeden umí lépe vařit, připravuje večeři relativně častěji, zatímco druhý umí lépe zařizovat a organizovat věci, tak častěji vybavuje různé formální záležitosti týkající se chodu domácnosti. Jeden lépe přebaluje dítě, druhý ho okoupe. Avšak když jsou partneři příliš odlišní, pokud jde o osobnostní vlastnosti, povahové črty a charakter, může to vytvářet názorové rozdíly a působit víc problémů. Při výběru partnera je dobré věřit svým instinktům a upřednostnit člověka, který je z psychické stránky stejný. Je samozřejmé, že nelze být úplně stejný se svým partnerem či kdokoliv jiným. Výzkumy ukazují, že ve vztazích lépe fungují lidé, kteří klíčové a podstatné povahové črty, smýšlení a postoj ke světu mají podobný s partnerem. To znamená, že světem plují spolu, vzájemně sdílejí stejné hodnoty, podobné a blízké názorové orientace na důležité okruhy témat - výchova dětí, postoj k práci, humanismus, i když v jiných, méně podstatných, se můžou odlišovat. Čili zde opravdu platí "Vrána k vráně sedá".

Na druhé straně se však ukazuje, že tyto páry kromě toho, že ve fundamentálních životních postojích, zaměření a povahových rysech jsou podobní, vykazují zároveň i odlišnosti. Tyto interindividuální rozdíly mezi partnery pomáhají k vztahové dynamice, harmonii a vyváženosti. Jde o rozdílné koníčky, hobby a zájmy. Každý z partnerů má zároveň svůj vlastní profesní, zájmový nebo jiný svět, ve kterém se pohybuje a který je vlastní jen jemu samému. V této oblasti se jeho partner natolik neorientuje anebo mu poskytuje volno a možnost nezávislosti. Zde tedy platí, že i "protiklady se přitahují".

Na závěr tedy můžeme shrnout, že více či méně fungují lépe ty vztahy, které jsou založeny na společném základu, co se týká podobných povahových rysů, postojů k životu a bazálních životních filosofií. Zároveň se však partneři liší např. ve svých zájmech, preferencí trávení volného času, každý má talent v jiné oblasti (literární, sportovní, hudební), co vytváří dynamiku a i harmonii a vnáší do vztahu zdravou dávku psychohygieny a vzájemného soužití. Je tedy dobré, když v podstatných záležitostech partneři sdílí stejné názory, tedy "vrána k vráně sedá", no umí akceptovat i své odlišnosti a fakt, že každý z nich má i svůj vlastní svět zájmů a některé odlišné vlastnosti a preference. Například, asi těžko by fungovalo partnerství, kde jeden z partnerů by byl zarytý šovinista, prosazující svět byznysu a zastával autokratický styl výchovy dětí a druhý je humanista s prosociální smýšlením pečující o děti s demokratickým způsobem výchovy. Příhodnější tedy je, když v bazálních životních postojích a vlastnostech jsou partneři stejní nebo podobní. Odlišné mají jen méně závažní a pro vztah méně podstatné atributy jako např. preference chutí a jídla - vegetarián a "všežravec" nebo když jeden rád poslouchá klasiku a druhý rock. Čili vrána k vráně opravdu sedá, avšak každá z nich má taky své odlišnosti, které se přitahují.

Autor: Mgr. Michal Hanzlovsky, Zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz