Vyvarujte se pěti bílým hříchům ve svém jídelníčku!

zpět

Všeobecně se ví a hovoří o třech "bílých zlech" v našem jídelníčku, což je rafinovaný cukr, sůl, a tuk - a to živočišný i ztužený. K nim můžeme zařadit i další dva prohřešky proti zdravé výživě - bílou mouku a mléko, v němž se skrývá řada tuků a pro mnohé těžce stravitelná laktóza.

Tyto potraviny v nepřiměřeném množství organismu škodí, je potřeba je omezovat a nahrazovat. Neznamená to ale, že je ze svého jídelníčku musíme zcela vymýtit.

Pět bílých hříchů našeho jídelníčku:
Sůl
Rafinovaný cukr
Tuk
Bílá mouka
Kravské mléko


Například sůl naše tělo potřebuje, ale ve větším množství mu škodí, zvyšuje krevní tlak, riziko cévních příhod a srdečních onemocnění či selhání ledvin. Kromě toho nadměrné solení jídla, to znamená velký příjem do našeho organismu, způsobuje větší vylučování vápníku z těla, což může způsobit osteoporózu. Příznivější složení než běžná kuchyňská má mořská sůl, která obsahuje některé minerály.

Mléko - tedy kravské mléko, které se u nás konzumuje, sice obsahuje zmíněný, pro naše tělo potřebný vápník, ale je pro člověka hůře stravitelné než lidské, na něž je od přírody uzpůsoben. U řady lidí navíc kravské mléko způsobuje alergie. Kromě již zmíněného velkého množství tuku, nám škodí i tím, že je takzvaně hlenotvorné. Z mléčných výrobků nemusíme tolik omezovat nízkotučné nebo odtučněné výrobky, zejména tvarohy, kvašené výrobky či sýry a podobně. Vápník se dá získat i z jiných zdrojů, luštěnin, ryb, některých druhů zeleniny a ovoce, ze semen a oříšků.

Pečivo z bílé mouky nahrazujeme celozrnným, protože bílá mouka je zbavena všech vitamínů a vlákniny, způsobuje i špatné trávení. Čím kvalitněji semletá, tím horší pro naše zažívání. To znamená, že hrubá je pro nás o něco lepší než hladká. Lepší je ale ji nahradit celozrnnou moukou, vločkami, špaldovou moukou či pohankou nebo kukuřicí - kukuřičnou moukou.

Tuky, ztužený i živočišný tuk, jsou spojovány s rizikem vzniku srdečních onemocnění. Používáme raději místo nich rostlinné oleje - olivový, slunečnicovýnebo sojový. Nejkvalitnější jsou za studena lisované (tzv. panenské) oleje.

A nakonec cukr - rafinovaný bílý cukr, nejenže škodí chrupu, při metabolismu navíc odčerpává vápník a vitamíny. Cukr lze nahradit medem, nečištěným třtinovým cukrem nebo ovocným cukrem či hroznovým cukrem. V pečivu pak hrozinkami nebo jiným sušeným ovocem. Vysoká konzumace cukru může vést až k nestabilní hladině cukru v krvi. Projevuje se bolestmi hlavy, slabostí či závratí, bolestí končetin. Navíc v současné době stále více hrozí riziko cukrovky, vzhledem i ke stresu, přibývá neustále pacientů s cukrovkou a omezení konzumace cukru může nástup této nemoci oddálit nebo i zastavit.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz