Význam vlákniny ve stravě

zpět

Vláknina představuje nestravitelné zbytky potravy. Odborně řečeno, jsou to polysacharidy z buněčné stěny, které se neštěpí trávicími enzymy.

Doporučené denní dávky vlákniny činí 20-40 g. Skutečný příjem vlákniny v běžné stravě u nás je zatím asi poloviční. Až na výjimky nelze přitom doporučovat koncentrované přípravky s vlákninou, mnohem účinnější je konzumovat vlákninu v přírodním stavu v potravinách bohatých na vlákninu. Patří k nim zelenina, ovoce, celozrnný chléb a pečivo, sójová mouka, ovesné vločky, neloupaná rýže a celozrnné těstoviny, otruby.

Vláknina ovlivňuje funkci střev nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice, působí proti zácpě a má příznivý účinek na některá střevní onemocnění (hemoroidy, divertikulitidu), působí rovněž preventivně proti rakovině střev. Příznivý účinek v redukční dietě je dán i rychlejším pocitem sytosti. Rozpustná část vlákniny zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání potravin s vlákninou. Dalším příznivým účinkem rozpustné vlákniny je snížení krevních tuků cholesterolu i triglyceridů. Ve střevě dochází k vazbě cholesterolu a žlučových kyselin na složky vlákniny a k jejich vylučování do stolice.

Zvýšit denní příjem vlákniny v jídelníčku je možné především zařazením čerstvé zeleniny nebo ovoce, zeleninového či ovocného salátu nebo tepelně upravené zeleniny ke každému studenému i teplému jídlu. Podíl vlákniny lze zvýšit i častějším zařazováním celozrnného pečiva, výrobků ze sójové mouky či přírodních forem příloh (neloupaná rýže, brambory ve slupce). Celozrnný chléb a pečivo dodávají tělu nejen vlákninu, ale také některé minerály a vitaminy (hořčík, zinek, chrom, vitamin B6, vitamin E, kyselinu listovou aj.). Dostatečný přívod vlákniny představuje asi 1/2 kg zeleniny a ovoce za den.

Dále jsou uvedeny příklady obsahu vlákniny v některých potravinách (obsah vlákniny v gramech ve 100 g potraviny):

Pšeničné otruby 39,6

Sójová mouka 13,3

Dalamánek 7,1

Chléb Graham 5,9

Těstoviny 5,1

Corn flakes 3,4

Černé fazole 23,4

Čočka 8,9

Zelený hrášek 4,7

Zelí 2,9

Papriky 1,9

Brambory 1,6

Maliny 6,7

Jablka 2,2

Pomeranč 1,3

Zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz