Vzhůru na Gerlach!

zpět

Nejvyšší horou Česka je Gerlachovský štít. - tuto větu jsem si vypůjčil od slovenských horských vůdců, kteří ironicky komentují národnost turistů na Gerlachu. Převažují samozřejmě Češi a to přesto, že to mají daleko a navíc výstup na vrchol není zadarmo - průvodce pro skupinu stojí kolem 7000 tisíc korun a bez něj se nahoru legálně nemůže. Proto také síly hlasy, aby turisté mohli chodit na 2654 metrů vysokou horu bez omezení. Do jaké míry je to reálný požadavek, zjišťoval po cestě na Gerlachovský štít reportér ČRo Lubomír Smatana.

Postavy se vynořují z mlhy a po tatranské magistrále postupují k Batizovskému plesu v nadmořské výšce 1800 metrů. Tady značená stezka končí a výletníci musejí hodně zaklonit hlavy, aby masív Gerlachovského štítu dohlédli. Místy hodně strmá stěna budí respekt.

Ještě pár kroků po rovině a horští vůdci rozdávají horolezeckou výstroj. Turisty čekají sněhové žlaby a především lezení po skalách, které jsou zajištěné skobami všeho druhu. Mnozí drží cepíny poprvé v životě a v mačkách se učí teprve chodit.

Horský vůdce si naváže na lano tři lidi a vystupuje jako první. Skála je zmrzlá, skupiny se předbíhají a vyhýbají těm, které se vracejí dolů. Cesta na vrchol ke kříži trvá asi dvě hodiny. S pomocí vůdce vystoupali všichni.

Bez průvodců by většina turistů na Gerlach nevylezla. Zastavil by je strach, neschůdný terén nebo úraz. Za peníze však takový zážitek pořídí, a horským vůdcům dobrodružný způsob života vyhovuje.

Bez vůdců se chodilo na Gerlachovský štít do roku 1976. Tehdy začali do Tater masivně pronikat i turisté bez horolezeckého výcviku, přibývalo zranění, a tak úřady neomezený přístup zakázaly. Exkluzivní právo získali pouze horští vůdci a registrovaní horolezci. Ostatní buď za peníze nebo riskantně načerno.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz