Yann Tiersen v Arše

zpět

Skladatel, multiinstrumentalista a zpěvák Yann Tiersen vstoupil do povědomí mezinárodního publika především díky filmové hudbě. Tiersenův soundtrack k filmu Amélie z Montmartru se stal obrovským trhákem nejen ve Francii, skladby patří i u nás mezi velké šlágry. V pondělí 19. března vystoupí společně s kapelou v divadle Archa.

Tiersenova minimalistická hudba vychází z opakování klíčového motivu, který často střídá dva hlavní nástroje - akordeon a klavír za doprovodu xylofonu, foukací harmoniky či orchestru. Tiersenova živá vystoupení se naopak vrací k punk-rockovým kořenům a nepostrádají energický drive. Na svém koncertě v Arše představí Tiersen se svojí čtyřčlennou kapelou své poslední studiové album Les Retrouvailles a písně z Amélie v rockovém remixu.

Po studiu klasické hudby a hře na housle a klavír se Tiersen nechal významně ovlivnit energií a přímočarostí rockových a postpunkových kapel raných 80. let, začíná komponovat hudbu pro krátkometrážní filmy a později i pro divadelní hry. V roce 1995 vydává své debutové album La Valse des Monstrem a následují další alba.

Pozornost však vzbuzují především Tiersenova živá vystoupení připomínající performance, kde Tiersen obratně střídá harmoniku, violu i klavír. Tiersen vytvořil muziku k řadě filmů mj. Alice et Martin (André Téchiné), Vysněný život andělů (Eric Zonka), Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (Jean-Pierre Jeunet) či naposledy Good-Bye, Lenin! (Wolfgang Becker). Po albu Les Retrouvailles z roku 2005, na kterém hostují např. Stuart Staples (Tindersticks), Liz Fraser (Cocteau Twins) a Jane Birkin, vydal na konci minulého roku vydal živé album a DVD nazvané On Tour.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz