Zahrada jako místo odpočinku

zpět

Zahrada je především místem odpočinku. Aby se i ta vaše zahrádka stala zónou pohody a příjemného posezení, neměl by na ní chybět kvalitní zahradní nábytek. V současnosti je možné vybírat z širokého množství materiálů a rozmanitých designů, záleží tak pouze na osobním vkusu a ochotě do zahradního nábytku investovat.

Kovový nábytek

Trendem letošního roku je zahradní nábytek z kovu, ať už celokovový nebo v kombinaci s jinými materiály – především se dřevem. Ukázal to březnový veletrh For Garden 2010. Aktuálním trendům vévodí nábytek z hliníku nebo masivní, hluboká křesla z oceli. Kovový nábytek se může pochlubit především kvalitou a vysokou trvanlivostí materiálu. Navíc díky odolnosti není nutné kovové lavičky a stolky uskladňovat na zimu. Ani každoroční údržba nevyžaduje přemíru energie, spočívá v pouze v antikorozním nátěru. Za nedostatky kovového zahradního nábytku můžeme považovat vyšší cenu a vysokou hmotnost, avšak díky ní je nábytek více stabilní. Dalším negativem je reakce kovu na teploty, kov se totiž během okamžiku rozpálí nebo zase studí, což není příjemné na sezení. Lze to však vyřešit efektními textilními sedáky. Kovový nábytek navíc vyniká variabilitou zhotovení a nadčasovým vzhledem, díky tomu umožňuje přirozené zasazení nábytku do prostředí zahrádky.

Dřevěný nábytek
Stálicí na trhu se zahradním nábytkem je dřevo. Své zastánce oslovuje díky atraktivnímu, přírodnímu vzhledu a materiálu příjemnému na dotek. Dřevo si navíc na rozdíl od kovu zachovává stejnou teplotu v období horka i chladna. Nejčastěji se pro venkovní nábytek využívá smrk, borovice a dub, z exotických dřevin eukalyptus, meranti nebo teak, který je pro svou kresbu letos velice populární. Teakové dřevo je odolné vůči všem druhům počasí, hodí se proto do interiéru i exteriéru. Přírodní materiál si však nárokuje pravidelnou péči, tuzemské dřeviny vyžadují lazury a impregnace, exotické dřeviny se zase napouští speciálním olejem. Cena dřevěného zahradního nábytku se odvíjí od druhu dřeva.

Plastový nábytek
Plastový zahradní nábytek je oblíbený pro snadnou manipulaci, nízkou cenu a dostupnost. Jednotlivé kusy nábytku jsou většinou vyráběny ve stejném designu, jsou tedy zaměnitelné a zákazník je snadno dokoupí. Výhodou plastového nábytku je, že je snadno omyvatelný. K záporům bezesporu patří skutečnost, že v nemalé míře dochází u židlí i stolů k prasknutí nebo rozlomení nábytku pod větším tlakem. Horko zase může způsobit, že se plast rozehřeje na takovou hodnotu, která je pro relaxaci nevhodná. V případě, že si pořídíte nábytek z barevného plastu, připravte se, že může vlivem slunečního záření a deště blednout.

Výplet
Hitem loňského roku se stal výplet neboli umělý ratan, který zůstává trendy i v letošním roce. Výplet je považován za nástupce ratanu, oproti němu je ale odolnější vůči vlivům počasí, proto je ideálním materiálem pro výrobu zahradního nábytku. Syntetické vlákno se snadno udržuje, působí vzdušně a poskytuje svému majiteli příjemné chvíle odpočinku. Nabízeny jsou varianty s hliníkovou konstrukcí, kovem či teakovým dřevem. Zahradní sestavy z umělého ratanu jsou však nákladnější než třeba dřevěný nábytek. Cena čtyřmístného setu se pohybuje okolo 15 tisíc korun.

Jak prodloužit životnost
Údržba zahradního nábytku se odvíjí od zvoleného materiálu. Plast postačí otřít navlhčeným hadříkem. Na kovy je nutné pravidelně nanášet antikorozní nátěry. Takové ošetření je nejlepší provádět po sezoně, kdy zahradní nábytek ukládáme k zimnímu spánku. Nábytek ze dřeva je možné zlehka omývat vodou, houba či hadr by však měly být dobře vyždímány. Dřevo je také vhodné pravidelně ošetřovat lazurou. Exotické dřeviny potom vyžadují ošetřování vybranými oleji.

Životnost nábytku prodlouží správné uskladnění. Po očištění a ošetření by se měl nábytek položit na suché a chladné místo, využít se přitom může zahradní domek nebo garáž. Nábytek můžete přikrýt pouze textilní plachtou, fólie by svou neprodyšností mohla způsobit jeho znehodnocení.

Zdroj: www.nabytek-forliving.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz