Zahrada je krásná i v říjnu

zpět

Patrně tomu tak bude i letos. Máme za sebou teplé a suché září bez přízemních mrazíků. Takže živé barvy na zahradě ještě vydrží!

Říjen symbolizují převážně kvetoucí rozchodníky a chryzantémy. Vysoké rozchodníky (Sedum) se právě v tomto období krásně vybarvují. S odstřihnutím květenství proto nepospícháme, mohou zdobit zahradu i v dalších měsících. Chryzantémy naopak v suchém období zaléváme, otrháváme odkvetlé květy a odstraňujeme uschlé spodní listy. Jakmile přejdou první mrazíky, sežehnou ještě kvetoucí jiřiny. Okamžitě vybereme jejich hlízy a čisté uložíme v suchém a bezmrazém sklepě.

Okrasné trávy také zůstanou přes zimu na záhonu. Nestříháme je, ponecháme volně, vyšší druhy můžeme svázat a lehce přihnout k zemi. Chráníme tak kořeny před mrazem.

V tomto měsíci vrcholí výsadba dřevin a živých plotů. Dokončíme i výsadbu trvalek a dvouletek, pokud jsme nestihli vysadit cibuloviny kvetoucí na jaře, máme poslední čas.

Uklízíme trávníky od spadaného listí, vyplejeme a vyčistíme záhony. Odstraníme všechny uschlé a odumřelé zbytky rostlin. Nenapadené škůdci dáme do kompostu, napadené raději spálíme. Připravíme proleželý hnůj a kompost, postupně je zapravujeme do volných záhonů. Také přihrnujeme růže a zakrýváme nastýlkou choulostivé rostliny.

Pokud nás teplé září ukolébalo a pokojové rostliny ještě zůstaly na "letním bytě", tak teď už neváháme a očištěné přeneseme na zimní stanoviště.

Sklízíme postupně ozdobné dýně, neboli tykvičky, mající bizardní tvary. Vybíráme pouze dobře vyzrálé plody. Že jsou skutečně zralé, poznáme dle prasklin na stonku a dostatečné tvrdosti slupky. Pokud utrhneme nevyzrálé plody, brzy zplesnivějí. Po sklizni necháme plody ještě několik dní na slunci, aby slupka ještě více ztvrdla. Můžeme je opatrně vysušit i v horkovzdušné troubě nebo sušičce. K aranžování použijeme zcela vyschlé, zvonivé plody. Nejsou určeny k dlabání, zdobí už svými nápadnými tvary. Klademe je do mís, ošatek, košíků apod. Dobře se snáší v dlouhodobých aranžích s dalšími suchými rostlinami.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz