Založte si také zahradní jezírko

zpět

Zahradní jezírka už nemusíte obdivovat jen v botanické zahradě. Můžete si je klidně vytvořit i na své vlastní.

Nejdříve si musíte zvolit, kam jezírko umístíte. Samozřejmě záleží na tom, jak velkou plochu chcete pro jezírko obětovat. Nad jezírkem by neměly být větve stromů, aby vám neznečišťovaly vodu. Také na slunce musíte brát ohledy. Pokud by bylo jezírko v trvalém stínu, byl by na něj smutný pohled a voda v něm stále studená. Zvolte místo, kam svítí slunce tak 5 hodin denně.

zahradní jezírka


Když máte vybrané místo, zvažte jak velké jezírko chcete. Pokud vám stačí malé (do 4 m2), tak si můžete koupit v zahradním centru plastovou formu jezírka. Jestliže ale chcete mít jezírko větší než
4 m2, musíte si naznačit pomyslný tvar jezírka, což uděláte třeba gumovou hadicí.

Potom začnete s dostatečně hlubokým výkopem, alespoň tak 40 cm, ale klidně i hlubší. Hloubka má totiž vliv na udržení teploty vody. U krajů by mělo být jezírko mělčejší, aby tam mohla vznikat bažina a směrem do středu pak hlubší. Pak jámu vyložíte fólií z PVC a na dno nasypete drobný štěrk

Nyní můžete začít s osazováním vhodnými rostlinami např. můžete vysadit vrbinu, orobinec blatouch, kosatec a v hlubinné části se daří plavínům nebo leknínům. Všechny vodní rostliny se dají koupit ve zvláštních košíčkách, které se pouze položí na plánované místo. Pamatujte na to, že vodní plocha, by měla být osázena z 1/3.

Když máte osázeno, umístíte filtrační zařízení. Nádherně vypadají i všelijaká vodní dílka s čerpadly jako např. chrliče, fontány nebo vodní zvony, které rovněž pomáhají vodu účinně okysličovat a chladit zvláště v létě. Teď už můžete do jezírka přivést vodu a naplnit ho.

Aby se rostlinám v jezírku i kolem jezírka opravdu dařilo a netvořily se na něm řasy, musí mít vyvážený poměr živin. Jestliže se vám řasy vytvoří, musíte je ihned z vody odebrat. Možná byste řekli, že v jezírku je stojatá voda a zkalení nebo hnilobám se nedá předejít. Naopak, musíte docílit, aby vodní hladina byla často v pohybu a dostatečně se okysličila, proto několikrát denně spouštíte vodní čerpadla nebo fontány apod.

Vypadá to složitě, ale s trochou šikovnosti docílíte úspěchu. Pro radu se můžete obrátit na odborníky v zahradních centrech nebo, jestliže vám nezáleží na penězích, necháte si jezírko přímo jimi vybudovat. Vynaložená práce i peníze se vám mnohonásobně vrátí při každém pohledu na část zahrady.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz