Zatočte s lupy!

zpět

Lupy - malé bílé šupinky, které tolika lidem znepříjemňují život, jsou stejně běžné jako slunečný den v létě, přesto však dodnes přesně nevíme, co je způsobuje. Nevadí, víme ale, jak se jich bezpečně zbavit. Pokud vás také trápí a zatím nevíte jak s nimi zatočit, čtěte dále.

Lupy mohou mít mnoho podob a stejně tak i příčin vzniku. Může za nimi stát nevhodná, příliš dráždivá vlasová kosmetika nebo její nedostatečné vymytí z vlasů, stres, studené počasí a suché vnitřní vytápění, špatná výživa, nebo různá kožní onemocnění. Nalézt je můžete jak na mastné, tak i na suché pokožce hlavy.

Léčba lupů znamená změnu životosprávy
Ač to tak na první pohled asi nevypadá, léčba je náročná a znamená mimo jiné úpravu životosprávy, doplnění potřebných vitamínů a minerálů a také volbu vhodné vlasové kosmetiky. Co se týče stravy, do jídelníčku je potřeba zařadit čerstvé ovoce a zeleninu a také zdroje bohaté na proteiny - ryby, vejce. Důležitý je přísun beta karotenu, vitamínu B, fluoru a selenu.

Zcela zastavit proces tvorby lupů nelze nikdy. Ovšem mírné šupinatění kůže je možné snadno regulovat správným mytím a volbou vhodných přípravků.

Speciální kosmetika
Kosmetiky proti lupům je celá řada. Klíčovým znakem pro rozpoznání toho pravého prostředku by mělo být složení, které působí nejen proti tvorbě lupů, ale zároveň je jemné, šetrné a má zklidňující účinek na podrážděnou pokožku. Kromě šampónů si můžete pořídit například bahenní masku, vlasovou kúru, balzámy, vlasovou vodu ve spreji, či klasický kondicionér.

Recepty paní Přírody
Kromě speciálních kosmetických přípravků renomovaných firem ale existuje samozřejmě i pár domácích receptů, jak s lupy zatočit.

Tip 1: Řebříčkovo-křenová vlasová kúra
Lžičku řebříčku a čerstvě nastrouhaného křenu smíchejte se lžičkou vody. Směs nanášejte na vlasy a pokožku hlavy pravidelně jednou týdně, nechte ji vždy deset minut působit a pak důkladně opláchněte. Síra obsažená v křenu podporuje přirozené čištění pokožky, řebříček působí antibakteriálně a protizánětlivě.

Tip 2: Rozmarýnovo-olejová vlasová kúra
Deset kapek rozmarýnového oleje smíchejte s polévkovou lžící olivového oleje a vše vmasíruj do pokožky hlavy. Rozmarýn posiluje pokožku i vlasy a snadno si dokáže poradit i s otravnými býlími šupinkami. Olej nechte působit alespoň 60 minut a potom pokožku i vlasy dobře umyjte. Opět opakujte 1x týdně.

Tip 3: Citronová vlasová kúra
Pokud máte potíže s lupy či šupinatou pokožku, skvělou volbou je také citron. Vodou s citrónovou šťávou si opláchněte vlasy po každém umytí a budou skvěle vypadat i vonět. Nezapomeň citronovou vodu také jemně vmasírovat do pokožky.

Přítomnost lupů je často doprovázena také svěděním pokožky hlavy a její následné drbání je právě tím zlomovým bodem, který celou situaci ještě zhoršuje. Pokud je to tedy jen trochu možné, vyhněte se drbání ve vlasech, stejně jako zuřivému kartáčování vlasů i pokožky.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz