Zázračná síla eukalyptu

zpět

Austrálie je domovem obrovitých stromů, které dosahují až do výšky dvou petřínských rozhleden. Řeč je pochopitelně o eukalyptech, stromech na jejichž listech si pochutnává jedno z nejznámějších zvířat protinožců, koala. Nejen zvířecí i lidský organismus na tuto rostlinu reaguje velice blahodárně.

eucalypt


Nej, nej, nej...
Blahovičníky neboli eukalypty jsou výjimečné stromy. Na světě se objevily před 60 miliony let. Jejich největší exempláře jsou výškovými rekordmany v říši rostlin. V lesích jihozápadní Austrálie vyrostl strom eukalyptu do výšky téměř jednoho sta metrů. V 19. století dřevorubci zase porazili blahovičníky, jež dorostly dokonce do neuvěřitelné výšky 130 metrů. Eukalypt je rostlina vskutku univerzální, dřevo se používá ve stavebnictví, spotřebovává mnoho vody a vysušuje tak krajinu.. A zaslechnete-li v australské buši podivný kvílivě-melodický zvuk, vězte, že tóny vycházejí z tradičního nástroje Austrálců zvaného digeridoo. Tento pozoruhodný nástroj spolu vytváří eukalypt a termiti, kteří v něm vyhlodávají chutné látky. Termiti tak vytvářejí ve stromě chodbičky a dutiny, ze kterých dokáže zkušený hráč vyloudit podmanivé tóny. Mlsní termiti tak svou "nenažraností" napomáhají tomu, abychom se mohli zaposlouchat do starobylých symfonií mizící tradiční Austrálie.

Pročisťující účinky eukalyptu
Australští domorodci si vždy Eukalyptu vážili jako všeléku, který používali při nachlazení, horečce, revmatických bolestech či úplavici. Uchylovali se k němu dokonce i v případě, pokud byl někdo uštknut hadem, neboť jiného protijedu neznali.
Léčivé silice rozprášené do vzduchu zahubí dokonce až 70 procent stafylokoků. Jeho antiseptické účinky jsou doporučením pro jeho využití při problémech všech onemocnění horních cest dýchacích, včetně zánětu dutin, mandlí a kataru. Eukalyptová esence pomáhá i při vykašlávání a lehce uvolňuje nos. Preventivně působí i proti chřipce. Na tělo působí eukalyptové silice výrazně chladivě a sráží teplotu. Pokud si budete při nachlazení vybírat bonbóny, pomohou víc než mentolové, ty s eukalyptovou esencí.
Jestliže jste vy, nebo vaše děti nachlazeni, kašlete a máte ucpaný nos, pak lze eukalypt rozhodně doporučit. Uvolní ucpaný nos, ztlumí kašel a dýchání se prokazatelně okamžitě zlepší. Pokud nevíte, kde eukalyptu sehnat, v lékárnách kupte voňavý nosní sprej Oxamet mint. Zmírňuje příznaky u akutní rýmy, zánětů čelistních dutin, Eustachovy trubice a zánětu středního ucha.

blahovičník


Eukalyptové silice pomůžou:
- při dýchacích problémech
- zlepšuje odkašlávání
- proti horečce
- katarech horních cest dýchacích
- při hnisavých zánětech ucha
- jako součást mastí a gelů snižuje bolest
- proti akné a kožním nečistotám
- vyvažovat hladinu cukru v krvi
- léčit unavené svaly, intelektuální útlum a emocionální přepětí
- léčit infekce, angínu, revma
- při kousnutí hmyzem zklidňuje
- podporovat srdeční činnost

Pokud Vás eukalypt zaujal zkuste si ho vysadit doma, brzy pocítíte, že se vám lépe dýchá, rostlina totiž zvlhčuje a svou léčivou silicí aromatizuje vzduch. Každopádně nezapomeňte, že ne každý se narodil jako Mičurin a proto zajděte do lékárny, tam s problémy pomohou zaručeně.

www.ivax.cz

Komerční sdělení
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz