Zdravé náhražky cukru? Proč ne?

zpět

Cukr zvyšuje chutnost, ale také energetickou hodnotu pokrmů, které jíme. Bohužel však dnes konzumujeme více cukru než doopravdy potřebujeme. Přestože třeba přímo nesladíme, je nutné si uvědomit, že cukr obsahují i další potraviny jako pečivo, limonády a podobně, které rozhodně nepřispívají ke štíhlé linii.

Nadměrná spotřeba cukru se ale také podílí na řadě závažných onemocnění a hlavně na takzvaných civilizačních chorobách. Cukr a cukrovinky mají vliv i na vznik zubního kazu.

Ideální by bylo vzdát se sladkého úplně, ale to si asi nedovedeme představit, obliba sladké chuti, která je vlastností jednoduchých cukrů, je totiž člověku vrozená. Lepší než cukrem je sladit přiměřeně medem, který má sice kalorie, alespoň však dodá tělu - na rozdíl od cukru - hodně zdraví prospěšných látek.

Námětem k diskuzi jsou umělá sladidla, které mnozí zatracují, ale přesto se v potravinách objevují stále častěji. Chemicky připravená umělá sladidla se vyrábějí ve formě tablet, kapek nebo sypkých směsí a mají vysokou sladivost.

Chrání před zubním kazem, protože na rozdíl od běžného cukru nepodporují růst bakterií v ústní dutině. Umělá sladidla mají uplatnění i při výrobě nápojů, džemů, kompotů a žvýkaček i v mléčných produktech.

V současné době jsou oblíbené i takzvané "sladké rostliny", které jsou v kuchyni ale zatím jen výjimkou. Určitou tradici mají topinambury - "sladké" brambory neboli brambory pro diabetiky - jejichž hlavní složkou jsou sacharidy ve formě inulinu (to je rostlinná forma vlákniny s mimořádně pozitivními účinky na trávicí trakt), glukózy a fruktózy. Na trh se dostává i Stevia rebaudiana (neboli stevie sladká) - pokojová rostlina, která je vhodná jak pro diabetiky, tak pro všechny, co chtějí zhubnout pár kilogramů. Z jedné rostliny lze získat až 500 gramů sušeného "cukru", který se dá koupit v obchodech se zdravou výživou. Je to ekvivalent asi 100 kg cukru.Využít tuto rostlinu lze i v tekuté formě - rozmíchat 10 g prášku na 15 ml vody - toto množství vytvoří 20 ml roztoku, což prý stačí na celý rok.

Stevia je nenáročná rostlinka, kterou lze jednoduše pěstovat květináči a její listy se dají užívat jak v čerstvém stavu, tak mražené nebo sušené, stejné to je i s další domácí sladkou bylinkou, kterou je Lippia Dulcis - takzvané "aztécké sladidlo" - rostlina byla kdysi využívána jako lék na kašel a bronchitidu. Nejsladší (až extrémně sladké) jsou listy, které se mohou konzumovat místo sladkostí, ale jsou vhodné i do salátů. Buď čerstvé listy nebo sušené se používají také k slazení nápojů, moučníků a jiných jídel.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz