Žena, která navrhuje šaty princeznám

zpět

Blanka Matragi je uznávanou módní návrhářkou převážně společenských a svatebních šatů. Každý její model je originál. Sama maluje nádherné barevné kreace na látku, z které potom tvoří šaty pro nejbohatší královny, princezny a šejchy z arabského světa.

Módní návrhářka Blanka Matragi je pojmem pro všechny, kdo se zajímají o módu a především o módní tvorbu českých návrhářů, kteří prorazili i za hranicemi České republiky. 22. září proběhne v Praze v Obecním domě velkolepá přehlídka a výstava k 25. výročí její umělecké tvorby. Za celé období stačila vytvořit řadu překrásných modelů, zorganizovat nespočet přehlídek doma i v zahraničí, pustit se do navrhování broušeného skla a také prožít kruté doby ve válkou zmítaném Libanonu, kde žije a pracuje se svým mužem Dr. Ing. Makramem Matragim.

Blanka Matragi pochází z velice skromných poměrů a od dětství si byla zvyklá vystačit s málem a z toho vytvořit maximum. Tato zkušenost jí nejednou inspirovala při návrhářské tvorbě.

návrháři


Na svoje rodiště Světlá nad Sázavou vzpomíná s láskou, celým životem ji provázejí nezapomenutelné dojmy z pozorování letních luk posetých vlčími máky, tatínka při kreslení návrhů broušeného skla a nádherných květinových vazeb a dekorací milované maminky.

Po studiu střední sklářské školy Blanka Kyselová úspěšně vystudovala vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor oděvní tvorba. Získala titul akademický malíř a zanedlouho se vydala za svým manželem do Libanonu. Po několika měsících zde otvírá vlastní salón Blanka Haute Couture.

Během své tvorby v exotickém Bejrútu pořádá a organizuje řadu módních přehlídek, její tvorbě věnují prostor světové módní časopisy a televizní společnosti. V roce 1987 vyhrává světový konkurz na návrhy policejních uniforem ve Spojených Arabských Emirátech. 25 let obléká nejen High society v Libanonu a Evropě, ale především manželky a dcery králů, emírů, šejchů a magnátů v zemích Perského zálivu.

Hlavní doménou Blanky Matragi jsou večerní toalety a svatební šaty. Nicméně se občas také vrací ke své původní vášni - sklářské tvorbě. S jejími návrhy rozličných kolekcí sleněných motýlů se můžeme setkat zanedlouho na třítýdenní výstavě v Obecním Domě.

Blanka Matragi je dynamická a ambiciózní žena, která ráda překračuje hranice tradičních principů a neuvěřitelnou kreativitou dokazuje, že to, co se ve světě výtvarného umění počítá, je nápad, cit pro materiál a stoprocentně odvedená práce. Právě láska k vysoké krejčovině, k dokonalému řemeslu a také sklářské tvorbě ji provází celým životem.

V Praze se s paní Matragi můžeme setkat 22 .září při příležitosti benefiční přehlídky a následné výstavy, která bude probíhat od 24.9. - 15.10. ve výstavních sálech Obecního domu.
Výtěžek z obou akcí bude věnován na pomoc dětem ve válkou zničeném Libanonu.

Za svoji tvorbu získala řadu vážených ocenění jako např. Cenu Salvadora Dalího a Evropskou cenu za umění. V roce 2003 dostala od Českého senátu a Ministerstva zahraničních věcí titul Významná česká žena ve světě. Kromě oděvní tvorby se aktivně věnuje navrhování skla a charitativní činnosti

Tvorba a styl

Blanka Matragi je uznávanou módní návrhářkou převážně společenských a svatebních šatů. Každý její model je originál. Sama maluje nádherné barevné kreace na látku, z které potom tvoří šaty pro nejbohatší královny, princezny a šejchy z arabského světa.

blanka


Miluje:

Svého manžela a jejich druhý domov Libanon.
Knihy o umění, bouřku a blesky. Stoly se zaobleným tvarem, plochu pro rozložení módních návrhů.
Květiny, převážně orchideje a frézie. Jejich květy evokují svobodnou duši, jsou téměř stejně krásné jako motýli.
Také olivovníky. Pro Blanku Matragi představují nádherné stromy, které se ve větru mění na stříbrný vír. Olivovníky prý "mluví", jako v Čechách břízy a vrby.

Nesnáší:

Válku, kterou prožívala víc než deset let na vlastní kůži. A také jakékoli násilí.
Ví dobře, jak je válčení nesmyslné.. Nemá ráda zakouřené prostory a opilost. umělé materiály a neprofesionalitu v jednání.

Co sama ráda nosí:

Oblíbeným módním návrhářem Blanky Matragi, u kterého také nakupuje, je Gianfranca Ferré, tvůrce značky Dior. Nicméně si také ráda oblékne své modely nebo si domalovává a zdobí oblečení nakoupené třeba za deset dolarů. Neobejde se také bez pohodlných strečových džín všech možných barev, v kterých nejraději pobíhá ve svém ateliéru a organizuje tým švadlen.


Citáty ke kresbám a fotografiím:

... Móda je můj způsob komunikace se světem. Chci dále pokračovat ve smysluplném dialogu,
který někam povede...

... Zákaznici se musí myšlenka, nový návrh zalíbit. Ten vjem by měl být natolik silný , že v ní zůstává ještě při odchodu. Vznáší se kolem ní jako dobrá vůně parfému....

...Mám ráda bouřku s blesky, báječně se mi při ní pracuje...


Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz