Žena se nerodí jako expert na úklid

zpět

Svět je místo divné už od narození. Chlapečkové nemají plakat a nesmějí se bát, mohou si ale hrát s autíčky a s mašinkami. Holčičky jsou odmala vedeny k tomu, aby se učily chovat miminka, uklízet, vařit, prát, zašívat a dříve byly v módě ještě ruční práce.

Prý to je všechno tradice, takže háčkující muž je samozřejmě tak trochu pro smích. To je ovšem dosti vadný a zjednodušený přístup.

Ženy se totiž nerodí jako expertky na domácnost, avšak ani muži se nerodí jako neuklízející lenoši. Už desítky let se muži radí, jak pomoci ženám s domácností a zbavit je břemene rutinních prací.

Upřímně řečeno, pere se v automatických pračkách, plenky se už většinou neperou a nežehlí vůbec, neboť jsou k jednorázovému použití. S mytím nádobí pomáhá myčka, při úklidu zase výkonné vysavače. Spousta jídel je k dispozici v částečně připraveném stavu a to podstatně usnadňuje vaření. Mnozí muži proto vůbec nechápou, nač si ženy vlastně stěžují.

Všechny předsudky děděné po staletí a nakumulované do hroudy vzájemných konfliktů, vyniknou při generálních úklidech domácností.

Jarní úklid domova je daleko příjemnější záležitostí než úklid před vánočními svátky, ženy jsou na smýčení psychicky lépe připraveny, chtějí vymést všechny kouty od pavučin a prachu. To ovšem neznamená, že by se nejraději sedřely.

Model dnes fungující rodiny je založen na dělbě domácích prací podle toho, co kdo může udělat. Muž může zaopatřit dítě, nejde-li právě o kojení, a stejně tak by měl být schopen poklidit domácnost, nebo udělat část prací v rámci úklidu. Žena by měla být schopna se s manželem či partnerem dohodnout, jak si práci rozdělí. Jsou-li děti už větší, rozhodně mají také pomoci.

Připouštíme-li, že muži ve vztahu k úklidu a ženám dělají chybu v tom, že se nejraději osobně uklidí za humna nebo zůstanou přesčas na pracovišti, musíme připustit i zodpovědnost žen za nastalou situaci. Některé ženy si totiž myslí, že ony samy domácnost zvládnou nejlépe. (Fakt je, že i mezi muži existují puntičkáři, kteří uklízejí lépe než sebepečlivější hospodyňky. To využijte, máte-li možnost.)

Ženy si musí uvědomit, že pokud chtějí na konci generálního úklidu padnout vysílením, je to jejich volba. Pak ať si ale nestěžují.

Již před několika lety byl předveden vysavač, který po zapnutí začne metodicky sám vysávat prach. Víte, v čem je lepší než nejlepší muž? Po skončení práce neříká ženě:,,Tak jsem ti vysál. Představte si, stroj ví, že vysál oběma, třem či čtyřem, prostě všem obyvatelům bytu. Škoda, že to někteří muži ještě nepochopili tak drobný rozdíl nedělitelného podílu na společné domácnosti.

A proč jarní úklid? Neberte si ho tak. Uklízejte, když se vám chce, nebo pokud je taková akce nezbytná. Raději a daleko víc se radujte ze slunečních paprsků.

Zdroj: www.jednoutydne.cz; Anna Vejvodová
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz