Ženská vztahovost: empatie je naší přirozeností

zpět

Ženy jsou experty na vztahy. Milujeme společnost a hovor. Nečiní nám potíže cítit s druhými a vnitřně prožívat jejich skutečnost jako svou vlastní. Máme takřka zázračnou schopnost vyčíst velejemné odstíny vnitřního stavu lidí. Emočně zdravá žena dokáže uzpůsobit své reakce vnitřnímu světu jiné osoby. Výsledkem je potom hluboká a významná interakce.

Studie publikovaná v prestižním časopise Nature, které se následně chytily mezinárodní tiskové agentury, se zabývá tím, zda lepší senzitivita žen vůči vztahově a komunikačně relevantním náznakům, jako je výraz obličeje a modulace hlasu, je výsledkem působení přírody, nebo výchovy. Britský psychiatr David Skuse se v londýnském Institutu pro zdraví dětí zabýval výzkumem Turnerova syndromu. Podrobil pečlivému prozkoumání asi osmdesát dívek a mladých žen s touto genetickou poruchou, při níž mají ženy namísto dvou chromozomů X jenom jeden. Mladé ženy, jež svůj jediný chromozom X zdědily po otci, mají normální sociální vazby, zatímco ty, které jej zdědily po matce, neustále druhé lidi dráždí, zraňují jejich city a mají potíže s tím, udržet si trvalé přátelství. Tyto skutečnosti vyplývaly z dotazníků, zodpovězených rodiči a spolužáky postižených dívek.

Důvodem je podle Skusy a jeho kolegů předpokládaný gen na chromozomu X, který přenáší kódy vztahů. Tito vědci jsou přesvědčeni, že tento gen je aktivován neboli působí v otcovském chromozomu X, ale nepůsobí v mateřském chromozomu X. Ženy s normální genetickou výbavou, které zdědily chromozom X od obou rodičů, mají přirozenou schopnost vytvářet a pěstovat vztahy. Muži, kteří mají jednoduchý chromozom X od matky s neaktivním genem a chromozom Y od otce, tuto přirozenou schopnost nemají. A jak dokazuje výzkum, nemají ji ani ženy s Turnerovým syndromem, jimž chybí otcovský chromozom s aktivovaným genem. O mužích Skusa tvrdí: Sociálním dovednostem se musíme učit, zatímco ženám jsou prostě dány.

Zdroj: www.doktorka.cz; Joan Borysenko: Cesta ženy k Bohu, nakladatelství DharmaGaia
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz