Život s křečovými žílami je peklo

zpět

Už dvanáct let dokáží američtí chirurgové zlikvidovat křečové žíly miniinvazivní operací. V Evropě jsou ale jen dva odborníci, kteří to dokáží. První z nich je anglický žilní chirurg doktor Whiteley, tím druhým je MUDr. Jaroslav Kliment z Lékařského domu Praha 7 a Oblastní nemocnice Příbram. Oba touto metodou léčí Evropany jen několik měsíců.

"Takzvanou radiofrekvenční technikou lékař při zákroku uzavře všechny křečové žíly pomocí radiofrekvenčního vlnění bez vlastního odstranění žilních kmenů," říká o nové metodě doktor Jaroslav Kliment z Lékařského domu Praha 7. "Pro představu, tyto vlny jsou - zjednodušeně řečeno - podobného původu jako vlny v mikrovlnné troubě."

Podle doktora Klimenta a ing. Jánose Svigruhy ze společnosti S.A.B Impex, která chirurgický přístroj do České republiky dovezla, je základem nejmodernější metody zavedení katetru z vpichu u kotníku nebo pod kolenem do povrchních žilních kmenů až do třísla. Celý zákrok je tak hotov za pouhých pět až sedm minut. Přitom nevznikají žádné modřiny, protože oproti klasické operační technice se kmen pouze uzavře, neodstraňuje se.

Křečové žíly - varixy - nevypadají příliš hezky a proto se značná část těch, kteří jimi trpí, obrací na cévní chirurgy. Ti doposud v naprosté většině volili pro odstranění varixů laser. Tento chirurgický zákrok ale vyřadil pacienty po operaci na několik dnů z běžného života. A o nehezkých modřinách na nohách ani nemluvě.
Miniinvazivní operace je ale vysoce šetrná právě z hlediska kosmetiky. Je totiž prováděna prakticky jen z vpichů do žil. Proto zpravidla nejsou vidět žádné rány. A co je oproti tradičním metodám pro pacienta rozhodující? Může jít druhý den do práce! Přitom nosí jen jeden týden elastickou kompresi nebo elastickou punčochu, kterou musí při klasické metodě nosit alespoň měsíc. Kosmetický výsledek je nesrovnatelně lepší než u klasické operace. A aby toho nebylo málo z výhod, návratnost varixů po této operaci je kolem tří procent oproti klasické metodě, kde je návratnost až desetiprocentní.

Křečovými žílami trpí po třicátém roce života každá druhá žena a také každý čtvrtý muž. My, jako Slované, jsme překvapivě na tuto nepříjemnost více hákliví, než například Asiaté či Černoši, kteří křečovými žílami trpí jen výjimečně. A k tomu je nutno připočítat, že křečové žíly jsou u nás dědičné, u některých rodů dokonce stoprocentně.

Autor: Jaromír Pohan
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz