Způsob přípravy zeleného čaje a oolongu

zpět


Nezvyklý způsob přípravy je u čaje zeleného a oolongu. Je dobré si tyto odlišnosti zapamatovat.Hlavní zásady přípravy zeleného čaje a oolongu:

Dáme vařit vodu a konvici nahřejeme propláchnutím horkou vodou.

Do konvice nebo šálku nasypeme potřebné množství čaje (asi 4 - 5 g na 2,5 dl vody) a zalijeme horkou vodu. Konvici s právě vroucí vodou necháme chvilku odpočinout, aby teplota vody mírně poklesla. Zelený čaj se totiž zalévá horkou vodou a nespařuje se. Pokud bychom tuto zásadu nedodrželi a zalili jej vroucí vodou, zničili bychom jeho vůni a chuť. Totéž platí rovněž o polofermentovaných čajích.

Jaké bychom měli volit teploty použité vody? Zelený čaj vodu o teplotě v rozmezí asi 60 až nejvýše 95 stupňů Celsia. Platí pravidlo či jednoduchá pomůcka, že při přípravě zeleného čínského čaje počkáme necelou 1 minutu po varu, aby voda dosáhla asi 90 stupňů Celsia, a teprve potom čaj spařujeme v konvici nebo šálku s pokličkou. Znalci tvrdí, že u japonského zeleného čaje bychom měli počkat 3 - 4 minuty, až má voda 60 - 70 stupňů Celsia.

Konvici zakryjeme a čaj necháme louhovat. Zelený čaj se louhuje o něco déle než čaj černý a čaje s většími listy déle než s listy menšími. Tak okolo 4 - 5 minut.

Se zeleným čajem si navíc můžeme poradit docela jinak než s čajem černým. Použité čajové lístky totiž můžeme opakovaně přelít horkou vodou k dalšímu použití a vůbec se neprohřešíme proti přísným zásadám jeho přípravy. U černého čaje by to bylo učiněné barbarství.

Kvalitní lístky zeleného čaje můžeme přelít horkou vodou dokonce až třikrát. Poprvé získáme jakýsi "úvodní" neboli seznamovací nápoj. Výluh totiž bude aromatický, ale jinak slabý. Po druhém přelití horkou vodou prý získáme nápoj nejlepší chuti. A při třetím přelití je nápoj již jen dobrý. Druhé a třetí přelití je nejlepší pro děti, těhotné a kojící ženy, protože obsahuje velmi nízké procento taninu. Kdo by snad zkoušel ještě čtvrté přelití, měl by vědět, že získá už jen světlý nápoj pro zklidnění před usnutím. Použité lístky by se měly zalévat vzápětí poté, kdy se konvice vyprázdní. Použité lístky zeleného čaje se nesmějí uschovávat před dalším přelitím dlouho a už rozhodně ne do následujícího dne.

Zelený čaj se v Evropě a zejména v arabských zemích sladí (přidává se i například máta), což však opodstatněné jen u konzumních levných druhů. Jinak bychom však ani zelený, ani polofermentovaný čaj neměli sladit, ani jakkoli dochucovat, abychom nepotlačili jejich přirozenou chuť a vůni.

Na pomoc přišla i technika. Také na našem trhu můžeme koupit speciální spařovače čaje. Záleží však opět na typu. Velmi dobře řešené jsou holanské přístroje, které skutečně spařují celou dávku čaje v souvislé ploše, nikoli jen aby ji částečně přelily vroucí vodou.

Pár slov o čaji Oolong
Listy čajovníku na výrobu oolongu jsou určeny k přípravě nápoje s plnou chutí, a proto se nesmějí sbírat příliš brzy či ve stádiu vývinu, nýbrž přesně v okamžiku plné zralosti. Musí být ihned zpracovány. Na rozdíl od listů určených k výrobě zelených čajů se listy na oolong nechávají zavadnout na přímém slunci. Poté se protřesou v trubicových bambusových koších, čímž dojde k narušení jejich okrajů. V důsledku toho na okrajích oxidují rychleji než ve středu. Listy se opakovaně protřesou a nechají proschnout na vzduchu, dokud jejich povrch nezežloutne a neobjeví se na něm žilky. Na okrajích v důsledku oxidace lístky zčervenají, zatímco jejich střed zůstává zelený, a vydávají vůni podobnou vůni orchidejí. Proces oxidace je v půli ukončen sušením. Teplota sušení je u oolongu vyšší než u jiných čajů. Hotový čaj obsahuje méně vody, a je tudíž trvanlivější.

Oolong se vyrábí převážně ve Fu-ťienu (kraji svého původu) a v několika dalších čínských provinciích. Vystěhovalci z Fu-ťienu později přenesli metody jeho výroby na Tchaj-wan. Dnes je již známý na celém světě.

Chuť a léčebné účinky čínských a tchajwanských oolongů se do určité míry liší díky rozdílům ve složení půdy, způsobu zpracování a délce fermentace. O oolongu z Číny se říká, že má vzhledem k delší fermentaci plnější chuť než oolong tchawanský. V čínských restauracích ve Spojených státech a v jižní Číně se nejčastěji podává právě oolong.

V článku jsem použila materiály P. Martina.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz