Zvládneme to sami

zpět

Veronika měla před pěti lety vážnou dopravní nehodu. Po převozu do nemocnice lékaři konstatovali vážné poškození mozku. Pokud by se probrala z komatu, byla by podle nich schopna maximálně přijímat potravu a vylučovat. Tehdy bylo Veronice sedmnáct let a medicína jí nedávala téměř žádné šance na normální život. Z komatu se však po dlouhých deseti měsících začala probírat a po roce si ji rodiče odváželi domů. Mentálně je Veronika zcela zdravá, ale po fyzické stránce se musela vše naučit znovu a její uzdravení je ještě běh na dlouho trať. Jak se žije lidem, kteří se ocitli v podobné situaci jako Veronika?

V České republice se ročně při různých nehodách vážně zraní zhruba pět set dětí, které ještě nedosáhly plnoletosti. Pro Veroniku její probuzení z komatu znamenalo nový start do života. Následovaly měsíce rehabilitací. Mluvení je pro ni stále, i po čtyřech letech, namáhavé a pohybovat se může zatím pouze na vozíčku. Rodiče Veroniky se o ni starají s pomocí odborníků doma. V současnosti se domácí péče velmi prosazuje. Důvodů se nabízí hned několik, ale nejdůležitějším je psychická pohoda nemocných, kterou ve zdravotnických zařízeních jistě často postrádají. Domácí péči lze přitom využít pro široké spektrum věkových kategorií, indikačních a diagnostických skupin pacientů, od nejmladších potřebných po důchodce se sníženou pohyblivostí.

Rodina, která se však dostane do podobné situace jako ta Veroničina, se znenadání nachází v obtížné situaci a hledá informace. Mnohdy mají pocit, že jsou na vše sami a neví, kam se obrátit o pomoc. Přestože domácí péče ošetří meziročně zhruba čtvrt milionu klientů, informovanost veřejnosti je stále velmi malá. Existují však organizace neziskového charakteru, které se pomocí v této oblasti zabývají a nabízejí podporu rodinám, které se chtějí doma starat o nemocného či postiženého člena rodiny.

Jednou z mála takových organizací je občanské sdružení Moravskoslezský kruh, které každoročně v Brně a Blansku organizuje cyklus bezplatných seminářů Pečuj doma. Účastníci kurzů se naučí, jak nemocného ošetřovat, jak jednat s úřady nebo jak porozumět legislativě v dané problematice. Kromě toho sdružení nabízí účastníkům kurzů, ale i široké veřejnosti, publikace a brožury, které reagují na aktuální témata v oblasti domácího ošetřování a obsahují např. rady, kde jinde získat odbornou pomoc nebo jak s domácím pečováním začít. Poradenský a informační servis pro laické pečující dále poskytuje také např. Národní centrum domácí péče ČR, na jehož webových stránkách lze mimo jiné najít agentury z celé republiky, které zajišťují zdravotní výkony v domácím prostředí.

Podle Antonína Hošťálka z Moravskoslezského kruhu se toho pro laické pečující u nás dělá málo. Zákon domácí péči upravuje jen velice obecně. Za patnáct let své existence si domácí ošetřování vymezilo své příslušné místo v rámci systému zdravotní péče právě díky aktivitě nevládních organizací.

Autor: Andrea Krajícová
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz