Zvracení a nevolnosti

zpět

Všichni známe ten nepříjemný pocit nevolnosti, který je provázen slabostí, pocením, křečemi a nutkáním ke zvracení. V tomto článku vám chci přinést pár užitečných rad, jak zmírnit zvracení a uklidnit si podrážděný žaludek.

Zvracení a nevolnost jsou nejčastěji vyvolány trávicími potížemi způsobenými nadměrnou konzumací těžkých potravin, alkoholem, či infekčními mikroorganimy či jejich toxiny(otrava potravinami). Tyto zdravotní potíže bývají často provázeny pocity strachu, úzkosti, migrénou a celkovou slabostí.

Jak si pomoci přírodní cestou?
Podrážděný žaludek nám pomůže zklidnit vlažný rýžový odvar(voda v niž se vařila rýže). Podáváme ji po lžičkách během celého dne.

Při zvracení průjmu se z organismu dodávají soli a tekutiny. Zpátky je můžeme dostat například v tomto rehydratačním nápoji. Připravíme si ho tak, že smícháme 3 lžíce medu(můžeme použít i agáve sirup či ječný slad), 1 lžičku mořské soli a 1 litr kvalitní neperlivé vody.

Proti nevolnostem a zvracení pomáhá zázvor. Žvýkáme ho čerstvý či kandovaný nebo můžeme popíjet zázvorový čaj. Připravíme si ho tak, že 1 lžíci čerstvě nastrouhaného zázvoru přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne.

Výborným přírodním prostředkem na tyto potíže je i máta peprná. Čaj si připravíme tak, že 1,5 polévkové lžíce drogy přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po šálcích během dne. Čaj si můžeme přisladit medem, agáve či javorovým sirupem nebo sladem.

Při křečích v žaludku si můžeme pomoci fenyklovým čajem. připravíme si ho tak, že 1,5 lžíce drcených fenyklových semen přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

Podrážděné střeva zklidní lněné semínko či jablko. Třikrát denně zapijeme vodou 1 lžičku lněného semene. Po celý den jíme po troškách jemně nastrouhané jablko.

Pokud zvracíte, máte křeče v žaludku či průjem můžete si pomoci silnou česnekovou polévkou. Připravíme si ji tak, že v osolené vodě uvaříme na kostičky pokrájené brambory, polévku odstavíme a přidáme prolisovaný česnek. Česnek má silné antibiotické vlastnosti, takže nám pomůže vyčistit trávicí ústrojí.

Aromaterapie:
Nevolnost nám pomůže zmírnit mátový éterický olej. Můžeme ho aplikovat například do aromalampy. Do 3 lžic vody kápneme 5 kapek mátové silice, zapálíme čajovou svíčku a už jen necháme provonět místnost, v které je nemocný pohybuje. Nesmím zapomenout zdůraznit, že na lahvičce éterického oleje musí být uvedeno 100% přírodní. Není-li tam uvedeno nic nebo například 95% přírodní, nikdy nekupujeme, zbylých 5% je syntetických, tedy dráždivých.

Při každém zdravotním problému je nutný klidový režim. Organismus je vyčerpáván a potřebuje odpočinek na lůžku.

Po záchvatu nevolnosti je dobré dopřát organismu čas na zotavení a k běžnému jídelníčku se vracet pozvolna. Zpočátku volíme dietní nemastná jídla, například dušenou zeleninu, rýži, pohanku, dietní suchary, drůbeží vývar.

Autor: Simna Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz